SMARAGDZÖLD PITON
(Morelia Viridis)
A smaragdzöld piton angol nevén Green Tree Python (Chondropython) Indonéziában, Új-Guineában, Pápua Új-Guineában és a környező szigetein őshonos. Színváltozatai a szigetekről kapták a nevüket. Ezen kívül Ausztrália egyes esőerdős részein is megtalálható. Esőerdők, fák, bokrok lakója. Otthoni tartása körülményesebb, így tapasztaltabb terraristáknak ajánlott. Karcsú testalak, hosszú farok és nagy fej jellemzi. 90-150/200 cm-esre nőnek. Élettartamuk 10-15 év. Színük általában smaragdzöld, fehér pöttyökkel, foltokkal. Ezen kívül még több színváltozata ismert.
Az első lépések és a gondozás menüpontot olvasd át, hogy az általános dolgokkal tisztában legyél!
Kiválasztásánál, inkább a tenyésztőket részesítsük előnyben, mindig aktív, tiszta kloákanyílású, élősködöktől mentes, nyelvét nyújtogató példányt válassz!
A SMARAGDZÖLD PITON TERRÁRIUMÁNAK KIALAKÍTÁSA:
Minimum egy 80 × 80 × 120 (magasság) cm-es esőerdei terráriumot alakítsunk ki számára. A vízszintes, jól rögzített mászóágak elengedhetetlenek, hisz idejük legtöbb részét ezeken töltik.
A terrárium hőmérséklete nappal 27-28 °C legyen, a legmelegebb helyen se haladja meg a 30 °C -t. Éjjel 22-24 °C az ideális.
Magas páratartalom, 80-90% mindenképp elengedhetetlen. A terrárium melegen tartása történhet izzóval is, bár ez nem praktikus, hisz nagyon szárítja a levegőt, és az állat sem kerülhet hozzá közel, mert kiszáradhat. Jobb megoldás a fűtőlap, illetve a fűtőkábel egy neon csővel vagy energiatakarékos izzóval kombinálva.
Talaj nem szükséges, de egy jól beásztatott kókuszrost aljzat kiválóan emeli a páratartalmat. A páratartalom megtartása miatt a terráriumon kisebb szellőző nyílásokat alakítsunk ki.
Itató tálat helyezzünk el a talajon is, és egyet feljebb az állat tartózkodási magassága közelében, hisz néha még inni se akarnak lejönni.
A terráriumba még élő növényeket is telepíthetünk, hisz ezek is jó hatással vannak a páratartalomra.
A SMARAGDZÖLD PITON TÁPLÁLÁSA:
Természetes élőhelyén emlősöket, hüllőket, időnként madarakat fogyaszt. Otthoni táplálása rágcsálókkal történik. Az állatot soha ne etessük túl, ami már látszik rajta, az már sok. Legcélszerűbb leölt takarmányállattal etetni, amit egy csipesz segítségével előtte mozgatunk.
A SMARAGDZÖLD PITON SZAPORODÁSA:
Tojásrakó, a természetben általában fák odvaiban rakja le 1-25 db tojását. Ivarérettségét 2-3 évesen éri el. Mivel kiskorukban nagyon törékenyek, ezért szondázásuk 1 éves korukig nem javasolt, mert sérüléseket szenvedhetnek. Kiskorukban vörösek, sárgák, bordó, zöld, ritkán kék foltokkal tarkítottak. Ahogy nőnek, a színük úgy változik, hasoldaluk sárga, hátoldaluk smaragdzöld, sárga-fehér foltokkal, ritkán kékkel. Kiskori mintázatuk általában halványan megmarad, a mixelt egyedek sokféle színűek lehetnek.
|