Nézzünk egy két fontos dolgot:
Hol lesz a terrárium helye, ezt jó előre el kell dönteni, hiszen helyet foglal.
Mennyit akarunk és tudunk rákölteni az egészre, hiszen minden pénzbe kerül manapság. Jó segítség otthoni számolgatásra az internetes webáruházak, itt utána tudunk nézni, hogy mi mibe kerül nagyjából.
A ráfordított költség nagyon változó lehet, függ attól, hogy van e már terráriumunk, vagy magunk építünk, vagy készen vesszük. Milyen meleg a helyiség, ahová a terrárium kerülni fog, van e szükség másodlagos fűtésre (fűtőkábel, fűtőlap). Mindent boltban akarunk megvenni, vagy egy-két felszerelést otthoni dolgokkal is helyettesítünk stb.
Ha már biztosak vagyunk a dolgunkban, megvan a terrárium leendő helye, utánanéztünk, hogy mi mibe fog kerülni és legfőképpen utánajártunk az állat tartásával kapcsolatos dolgoknak, akkor belevághatunk.
Amire szükségünk lesz:
Terrárium: Ez lehet fából (OSB, bútorlap), üvegből, lehet saját készítésű, vagy készen vásárolt. Méretét tekintve minél nagyobb annál jobban be tudjuk rendezni, bár az igazi az lenne, ha mindig a méretének megfelelő (persze egy egyedes tartásnál ez nem igazán kivitelezhető) terráriumban tartanánk.
Terrárium építéséhez, hátterezéséhez, sziklák készítéséhez útmutatót találsz a Terrárium építés menüpontban.
Világítás: Ez fontos tartozék, főleg, hogy a ha a hőmérsékletet is ezzel tartjuk szinten, ezt is lehet készen kapni, de csinálhatunk magunk is pl. a cserepes módszerrel, amit megtalálsz a Terrárium építés menüpontban. Az izzókat tekintve az az általános álláspont, hogy a siklók, kígyók különösebben nem igényelnek UV B sugárzású izzókat, persze ártani nem árt. Sokféle típusú és wattszámú izzó közül válogathatunk (itt leírás található az elterjedt fajtákról: http://www.exo-terra.com/en/products/lighting.php). Az, hogy milyet választunk sok mindentől függ: belógatjuk-e, vagy a terráriumon kívül helyezzük-e el, mennyi a környezeti hőmérséklet, mennyit akarunk még növelni rajta az ideális eléréséhez. Általában egyik helyiség sem állandó hőmérsékletű egész évben, ezért jó, ha több típust tartunk és ha kell cseréljük őket. Az égési sérülések és a tűzveszély elkerülése érdekében tartsuk be a gyártó által kívánt előírásokat! Utóbbira kicsi az esély, de mivel hőt termel és elektromos berendezés, jobb ha körűltekintően járunk el!
Aljzat: Lehet kókuszrost, tőzeg, homok, homokkal kevert átsütött sima föld (virágföldet hanyagoljuk, mert általában vegyszerrel kezeltek), csutkaalom, faháncs, papír, műfű... mindig az állatnak megfelelőt válasszunk!
Fűtőkábel vagy lap: Ha a helyiségben alacsonyabb a hőmérséklet pl.: éjszakára szükséges lehet. Egyrészt meleget ad másrészt ami a hátránya az az előnye is egyben, mert szárítja a talajt, de eközben párásítja a levegőt. Az égési sérülések és a tűzveszély elkerülése érdekében tartsuk be a gyártó által kívánt előírásokat! Utóbbira kicsi az esély, de mivel hőt termel és elektromos berendezés, jobb ha kűröltekintően járunk el!
Itatótál: Ezt is lehet készen kapni, de megfelel egy akármilyen edény pl. virágcserép-alátét, a lényeg, hogy akkora legyen amibe bele tud tekeredni!
Hő és páratartalom mérő: Lehet egybe, vagy külön-külön is kapni.
Búvóhely: Lehet készen is kapni, de bármi megfelel amibe, vagy ami alá el tud bújni, pl.: félbevágott kókuszdió, félbevágott virágcserép, kivájt fakéreg stb.
Mászóágak: Az állat testének átmérőjének a 2x-ese az ideális, lehet bambusz, szőlőgyökér, vagy bármely egyéb ág.
Mű vagy élő növény és ezenkívül, ha elég nagy a terrárium és van még hely benne tehetünk be még különböző tereptárgyakat pl. "sziklákat"
Minden a terráriumba kerülő dolgot alaposan mossunk meg és "fertőtlenítsünk", de legfőképpen akkor, ha a természetből szereztük be, mert baktériumokat, atkákat vihetünk be a terráriumba! "Fertőtlenítés" alatt annyit értek, hogy hőt jobban tűrő dolgok esetében mikróban, vagy sütőben 160 fokon 10-15 percig sütjük az adott dolgot, csírátlanítjuk, esetleg még a forrázás is szóba jöhet a nem túl hőálló dolgok esetében.
Mosásnál lehetőleg ne használjunk vegyszereket, inkább a természetes tisztítószereket részesítsük előnyben, úgy mint: ecet, szódabikarbóna!
Bármit is rakunk a terráriumba a lényeg, hogy ne dőljön, essen le, boruljon fel! Lehetőleg minden stabil, rögzített legyen, hisz nem szeretnénk, ha baleset érné a siklónkat, kígyónkat!
Egyéb felszerelés: Ide sorolható minden egyéb. Etetőcsipesz, kézi permetező, vagy spriccelő (párásításhoz), tárolódoboz (lehet venni is, de bármi megfelel, amibe a siklót ki tudjuk rakni terrárium tisztításakor, vagy esetleg ha orvoshoz kell vinni, akkor is kell egy ilyen doboz a szállításához), más egyéb technika: időkapcsoló és/vagy termosztát (lámpa és fűtés kapcsolására) és nem utolsó sorban a takarmányállat (etetéshez).
Ha mindent beszereztünk és berendeztük a terráriumot, akkor elindulhatunk megvenni a kis kedvencünket!
(Szombathelyen ajánlom ezt a boltot: http://centrumzoo.hu/ itt mindent be tudunk szerezni, a webáruházában pedig utána tudunk nézni, hogy mi mibe kerül.)
Toma
|