Királypiton
(Python regius)
A királypiton nyugat és Közép-Afrikában honos, 1-1,5 méter hosszú, szelíd és kíváncsi kígyó.
Európában királypitonnak nevezik, az Egyesült Államokban pedig a labdapitonnak nevezik (Ball Python) , mert veszély esetén összegömbölyödik, fejét a testből kialakított gyűrűk közé rejti.
Tenyésztőtől vásárolj, akkor biztos lehetsz benne, hogy az etetéssel nem lesz gond, mert a vadon befogott királypitonok hajlamosak az étel elutasítására és szinte kizárólag futóegérrel táplálhatók.
Évente kb. 30 cm-t nőnek. 3-5 év alatt válnak ivaréretté.
Az első lépések és a gondozás menüpontot olvasd át, hogy az általános dolgokkal tisztában legyél!
Kiválasztásánál, inkább a tenyésztőket részesítsük előnyben, mindig aktív, tiszta kloákanyílású, élősködöktől mentes, nyelvét nyújtogató, "kemény" bőrű, gömbölyded testformájú példányt válassz!
A királypiton terráriumának kialakítása:
Nappal üreglakó (ezért is fontos a búvóhely), passzív védekezési helyzetben pihen, összegömbölyödik tehát éjszaka aktív, ezért nem igényel speciális világítást, de a nappal-éjjel ciklus miatt ajánlott a megvilágítás. Nappal a hőmérséklet legyen 28-30 °C, éjszaka 20-22 °C is elegendő.
Kis helyigényű, de egy kifejlett példánynak minimum egy 80-100×40-50*40-50-es terráriumot rendezzünk be! Páratartalma 50-70 %-os legyen, magasabb inkább csak vedlés időszakában javasolt az 50-60 bőven jó.
Ezenkívül még az általános berendezések kerüljenek a terráriumba: itató (fürdő) tál, mászóágak, búvóhely.
Én talajnak a kókuszrostot ajánlom, sokan használnak még műfüvet is az egyszerű újságpapír, papírtörlő mellett.
A királypiton táplálása:
Kisebb kígyókat kisebb egerekkel 5-7 naponta, a kifejletteket 10-14 naponként etessük.
Etetés idejére ajánlatos áttenni egy másik zárt helyre, majd utána vissza a terráriumba.
A takarmányállat legvastagabb része ne legyen vastagabb, mint a kígyó legvastagabb része! "Ha már nem látszik meg a kígyón az egér miután benyelte, akkor lehet a darabszámot illetve a nagyságot növelni", ez a királypitonnál nem helytálló, mert ha már látszik rajt a táplálék az márt majdnem sok!
Ha visszautasítják a prédát, nem kell megijedni éhezhetnek néhány hónapig, amíg testsúlyuk és kondíciójuk nem változik, ez nem probléma.
Ebben az esetben vizsgáljuk meg, megfelelőek-e a tartási körülményei, egészséges e, nem e érte stressz, ha a koplalás hosszúra nyúlna, vagy veszítene súlyából vigyük el egy állatorvoshoz a biztonság kedvéért!
Érdemes egy-két trükköt kipróbálni, változtatni az etetési szokásokon és az eleségállaton is, hátha evésre bírjuk a kígyót. Adjunk más színű egeret, próbáljuk meg éjjel etetni, próbálkozhatunk hörcsögöt, vagy futóegért adni neki,viszont ha rászokik előfordulhat, hogy többé nem fogadja el a sima egeret.
A királypiton szaporodása
Párzási időszak előtt a hőmérsékletet csökkentsük 18-20 fokra, majd március környékén a párzási időszak kezdetekor fokozatosan emeljük vissza.Párzás után a nőstény több hónapos vemhesség után 6-8tojást rak le, ezután a tojások köré tekeredik és közel 3 hónap alatt költi ki őket, izmai összehúzódásával és elernyesztésével hőt termel. Keltetés ideje alatt emeljük a terrárium hőmérsékletét 30-32 °C-ra és ne etessük a nőstényt. Keltetőt is használhatunk 30–32 fokon és 65–75%-os páratartalommal, amit folyamatosan lehet emelni.
Toma
|