Terrárium építés
A terráriumot ha nem készen vesszük, magunk is elkészíthetjük, ehhez kell azért egy kis barkácsismeret.
Készíthetjük üvegből vagy fából (bútorlap, OSB). Előre gondoljuk ki, minek hol lesz a helye, hol lesz az ajtó, a világítás, stb. Legjobb, ha csinálunk egy "tervrajzot", ahol pontosan látjuk, hogy hol lesz a szellőzőrács, az ajtó, a világítás, hol fog menni a talajfűtő kábele, hol lesz az ajtó, ami lehet nyíló -, illetve tolóajtós. Lehet a tetején, illetve az elején.
Az egyik legfontosabb a szellőzőrács beépítése. A legjobb, ha az elején alul egyik oldalt egy kisebb, míg vele átellenben a másik oldalon, oldalt vagy felül egy nagyobb nyílású rács legyen. Erre azért van szükség, mert a kisebb alsó rácson keresztül áramlik be a hideg levegő, belül a terráriumban keveredik, és utána a felső nagyobb rácson keresztül távozik. Így jól szellőző terráriumot kapunk, mert ha nem jó a terrárium szellőzése, hamar penész képződik. A szellőzőrácsok mérete nagyon sok mindentől függ, legfőképpen a terrárium méretétől, illetve a szoba hőmérsékletétől. Mivel minél nagyobb a rács, annál több meleg szökik el, ekkor jó megoldás a szellőzőrácsok részleges eltakarása, így kisebb a hőveszteség. A rácsok mérete minimum alul egy kisebb 5×5 cm-es, és felül egy nagyobb 5×20 cm-es legyen. Persze lehet jóval nagyobb, igényeknek és körülményeknek megfelelően. A legjobb az, ha még a félkész terráriumon végzünk egy tesztüzemet, hogy lássuk elegendő-e a szellőzés, mert ilyenkor még könnyebb kijavítani mindent. Réseket, nyílásokat ne hagyjunk. Az ajtó jól záródjon, és minden jól legyen rögzítve.
Ha összeállítottuk a terráriumot, és kiképeztük a világítás, a talajfűtő, a termosztát helyét, akkor belefoghatunk a hátterezésbe...
|